Właściwy wybór terapeuty to ważna decyzja.

Dlaczego?

Jest to ktoś, przed kim będziemy odkrywać nasze wnętrze. Będzie powiernikiem naszej historii, myśli, emocji i pragnień.

Jest to ktoś, w kim będziemy upatrywać osobę mającą pomóc nam w wydostaniu się z problemów. Problemów, które są ciężkie, krępujące, wywołujące wielkie cierpienie.

Jest to ktoś, z kim spędzimy sporo czasu. W zależności od problemu mogą być to miesiące lub lata cotygodniowych spotkań.

Dlatego wybierając terapeutę nie szukajmy osoby przypadkowej czy takiej, która akurat ma wolne terminy.

Mocno wierzę, że przy wyborze powinniśmy kierować się 3 najważniejszymi rzeczami:

  1. Posiada on odpowiednie uprawnienia. Posiada certyfikat uznanego towarzystwa psychologicznego lub jest w trakcie szkolenia. Oznacza to, że regularnie się szkoli i poddaje swoją pracę superwizji, omawiając problemy z mądrzejszymi od siebie. PYTAJMY O TO.
  2. Korzysta z wielu nurtów terapeutycznych. Psychologia oferuje sporo szkół. Terapia Poznawczo-behawioralna, terapia Schematów, terapia ACT, terapia Psychodynamiczna, terapia Gestalt i inne. Najlepsi terapeuci potrafią korzystać z różnych strategii i technik, dostosowując je do swojego klienta. PYTAJMY O TO.
  3. Ostatnia, równie ważna rzecz to nasze uczucia. Musimy się czuć przez niego rozumiani, wspierani, wysłuchani. Dobrze jest czuć do niego sympatię. Fajnie jest jak zagra chemia. OBSERWUJMY SIEBIE I SWOJE EMOCJE.

Z zawodem terapeuty jest tak jak z każdym zawodem. Są terapeuci bardziej i mniej kompetentni, są sztywni i wyluzowani, otwarci i zamknięci, głośni i cisi, ciepli i zdystansowani, pewni siebie i bojaźliwi. O ile nie będę się przejmował aż tak bardzo cechami Pana, który naprawia mi komputer (choć fajnie jest w trakcie usługi pogadać z serdecznym gościem obok sprawnego komputera :)), tak do osoby, z którą mam leczyć swoje wnętrze, chciałbym iść z poczuciem bezpieczeństwa i świadomością, że go po ludzku lubię (ze wzajemnością).

Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*