Czym są myśli?

Nie jest to pytanie, które zadajemy sobie na co dzień. Po wpisaniu hasła w Wikipedii wyskoczyła mi definicja, że myśl to „efekt pracy umysłu”. I tak jest. Nasze nosy produkują smarki, a nasze umysły myśli. Czym są myśli i dlaczego są one jednym z głównych obiektów pracy w psychoterapii?

Continue Reading

Mój terapeuta

Właściwy wybór terapeuty to ważna decyzja.

Dlaczego?

Continue Reading

Depresja, dół i drzewo

Siedzisz w głębokim dole zwanym DEPRSEJĄ. Wszędzie czarno, nie możesz się ruszyć, podnosisz ręce do góry, a krawędzie za wysoko. Nie pamiętasz jak się tu znalazłeś, a już na pewno nie wiesz, co zrobić, aby z niego wyjść.

Continue Reading

Psychoterapia poznawczo-behawioralna – napady paniki

Napad paniki zna każdy. W teorii, oglądając ludzi na filmach oddychających do papierowej torebki oraz z własnej praktyki. Sam miałem kilka napadów paniki w swoim życiu.

Continue Reading

Problemy ze złością

– Panie terapeuto, nie chcę już czuć tej złości.

Złość to jedna z podstawowych emocji i została nam dana przez Boga/Ewolucję (tu wybierz swoją wersję), aby nam służyła. Odczuwamy ją, abyśmy lepiej odnaleźli się w otoczeniu. Złość jest naszym przyjacielem, który informuje o zagrożeniach. Mówi nam, że dzieje się coś, co godzi w nasze wartości lub wartości osób, które są dla nas ważne. Nie neguj swej złości. Akceptuj i pracuj z nią.

Continue Reading